czw.. lis 21st, 2024

Ponad połowa wszystkich dni roboczych utraconych z powodu złego stanu zdrowia w sezonie 2018/19 była spowodowana stresem, depresją lub lękiem. Chociaż liczba ta nie różniła się zbytnio od poprzedniego roku, ogólna tendencja jest zwyżkowa, co wskazuje, że coraz więcej z nas poddaje się stresowi i niepokojom w miejscu pracy. Poza oczywistymi stratami finansowymi efektem takiej kondycji zdrowotnej może być coraz częściej występująca nerwica sercowa.

Objawy lęku są często mylone z zawałem serca i po przyjrzeniu się im, łatwo zrozumieć, dlaczego. Uczucie niepokoju wyzwala uwalnianie hormonów stresu, które działają na te same części mózgu, które regulują funkcje sercowo-naczyniowe, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Skutkiem mogą być kołatanie serca, duszność i ból w klatce piersiowej.

Czym się różni nerwica sercowa od silnego stresu?

Stres to sposób, w jaki twoje ciało reaguje na konkretny wyzwalacz lub sytuację. W normalnych warunkach jest to stan krótkotrwały, który naturalnie ustępuje. Lęk jest trwalszym, długotrwałym uczuciem, które może mieć szkodliwy wpływ na wiele różnych aspektów Twojego życia, w tym pracę i zdolność do kontaktów towarzyskich. Nerwica sercowa najczęściej objawia się silnym bólem w okolicy serca, który może trwać kilka godzin, a towarzyszą mu duszności i uczucie nieregularności bicia serca.

Częste niekardiologiczne przyczyny bólu w klatce piersiowej obejmują stan zwany uogólnionym zaburzeniem lękowym. Oprócz bólu w klatce piersiowej stan ten charakteryzuje się nadmiernym lub uporczywym niepokojem, który może trwać kilka miesięcy lub dłużej, problemami ze snem, uczuciem napięcia, drażliwością lub niepokojem oraz problemami z koncentracją.

Długotrwały niepokój a nerwica sercowa

Osoby z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi częściej cierpią na ataki serca i inne problemy z sercem. Jeśli masz już chorobę serca, objawy lękowe również zwiększają ryzyko zawału serca. Naukowcy uważają, że może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Przedłużający się lęk może zmienić reakcję organizmu na stres i wywołać stan zapalny w organizmie, który uszkadza wyściółki tętnic i może powodować gromadzenie się płytki wieńcowej. Efektem długotrwałego lęku i wywołanego nim silnego stresu może być także nerwica sercowa.

Hormony stresu mogą powodować zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie krwi i większe ryzyko zawału serca. Badania pokazują, że osoby z lękiem mają niski poziom kwasów tłuszczowych omega-3, co może wiązać się z wyższym ryzykiem chorób serca. Ponadto płytki krwi stają się bardziej lepkie, gdy dana osoba ma lęk lub depresję, co sprawia, że ​​krew jest bardziej podatna na krzepnięcie.

Jeśli w porę nie zacznie się przeciwdziałać tym problemom, można popaść w błędne koło, ponieważ diagnoza problemów z sercem może prowadzić do zwiększonego lęku, który może następnie zwiększyć ryzyko dalszych problemów z sercem. Ludzie mogą rozwijać niezdrowe mechanizmy radzenia sobie, takie jak palenie, picie lub jedzenie niezdrowej żywności, które mogą również uszkadzać zdrowie serca.

Czy nerwica sercowa da się leczyć?

Istnieje wiele różnych sposobów, w jakie możesz sobie pomóc, jeśli cierpisz z powodu lęku, którego opóźnionym efektem może być nerwica sercowa. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne i próbować radzić sobie ze swoimi zmartwieniami. Sposobem na to może być poświęcenie określonej pory dnia na skupienie się na tym, co Cię martwi lub zapisanie swoich zmartwień w zeszycie lub kartkach papieru i włożenie ich do słoika. W ten sposób nie kręcą się w kółko w twojej głowie. Proste ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w stanach lękowych, ponieważ powolne, głębsze oddechy mogą uspokoić reakcję organizmu na stres.

Uważność i medytacja mogą być pomocnymi sposobami radzenia sobie z lękiem. Jeśli zabiegi samopomocy nie wystarczą, dostępne są inne zabiegi, w tym terapie psychologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, które koncentrują się na tym, jak twoje myśli, postawy i przekonania wpływają na sposób, w jaki się zachowujesz i czujesz.

By admin