Zagęszczarka to urządzenie, które za pomocą wibracji ubija podłoże, z którym ma styczność jej płyta robocza. Układ wibracyjny składa się z jednego lub też dwóch wałków mimośrodowych, znajdujących się w obudowie na płycie roboczej przenoszącej drgania na powierzchnię.
Układ ten jest napędzany przez silniki spalinowe, Diesla albo elektryczne, ale z tych ostatnich jak na razie korzysta się najrzadziej. Grunt pod budowę drogi musi zostać oczywiście zagęszczony. W przeciwnym wypadku cała konstrukcja nie wytrzymałaby wzmożonego ruchu zapadając się pod ziemię. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ale również nieopłacalne finansowo, więc w porównaniu z konsekwencjami, koszt zagęszczenia jest niewielki. To samo tyczy się gruntu pod jakąkolwiek budowlę, bez względu czy chodzi o blok, dom jednorodzinny, drapacz chmur czy niewielką szopę. Cała powierzchnia powinna zostać wyrównana oraz odpowiednio zagęszczona. Jednak ta zasada nie tyczy się tylko stawiania dróg czy budynków, stosuje się ją także w czasie kładzenia kostki brukowej czy też przewodów. Jest wiele rodzajów zagęszczarek, a to, której będziemy używać, zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Przy drobnych pracach budowlanych używa się najczęściej zagęszczarki gruntowej, obsługiwanej przez człowieka, aczkolwiek są też takie, które wymagają podłączenia pod traktor lub też inną maszynę tego typu.
Taki sprzęt możemy kupić w niemal każdym sklepie budowlanym albo we właściwym sklepie internetowym.
Ta druga opcja jest najbardziej wygodna. Sprzęt budowlany można również wypożyczyć. Zajmuje się tym wiele przedsiębiorstw takich jak Vtech – więcej możesz przeczytać w Internecie. Obecnie branża budowlana w naszym kraju stała się niezwykle popularna, a osiadanie własnego domu nie jest już tylko marzeniem, tak samo jak spore postępy na placu budowy w szybkim tempie. Nowoczesne maszyny budowlane pozwolą zaoszczędzić pieniądze i przyśpieszyć prowadzone prace, co pozwoli na realizowanie większej ilości zamówień i rozwój firmy.