Wraz z nadejściem pandemii nasiliła się obawa o zniszczoną skórę, ponieważ częste dezynfekowanie rąk znacznie wysusza dłonie. Dermatolodzy informują o zwiększonej liczbie pacjentów, którzy zgłaszają się do nich po poradę częściej niż przed ogłoszeniem stanu epidemiologicznego. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują, wystarczy dokonać przemyślanego wyboru, aby uniknąć niechcianych konsekwencji związanych z myciem rąk.
Których składników unikać ?
W środkach masowego przekazu często można usłyszeć o zgubnych skutkach używania środków higieny, które zawierają szkodliwe składniki. Do grupy najczęściej spotykanych negatywnych związków należą między innymi: sodium lauryl sulfate, parabeny, glikole, parafina i różnego rodzaju chemiczne dodatki zapachowe. Z pozoru błahy skład kosmetyków może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych z nowotworem włącznie. Na szczęście producenci co raz rzadziej udostępniają produkty ze szkodliwymi składnikami, ponieważ świadomość konsumentów wymogła na nich zmianę strategii marketingowej.
Jaki środek jest najskuteczniejszy ?
Tyle ile produktów dostępnych na rynku, tyle opinii ekspertów na temat ich skuteczności. Zwykle w takich sytuacjach wszystko weryfikuje proza życia codziennego. Lekarze chirurdzy uważają, że najlepszą ochronę przed bakteriami daje sterylność, którą może zagwarantować jedynie płyn. Z tą opinią nie do końca zgadzają się wirusolodzy, którzy są zdania, że do zabezpieczenia się przed wirusami wystarczą dostępne na co dzień środki higieny osobistej. Z kolei media społecznościowe żyją swoim życiem i mnogością rozmaitych teorii dotyczących tego, który środek jest bardziej optymalny. Komu wierzyć i za czyją radą udać się do najbliższej drogerii ? Czy antybakteryjne mydło w płynie jest skuteczniejsze od zwykłego w kostce?
Co się bardziej opłaci ?
W czasach recesji nikomu się nie przelewa w domowym budżecie, dlatego warto zwracać uwagę na ekonomiczne warianty, w każdej sferze życia, również tej dotyczącej mycia rąk. Na szczęście sklepy oferują szeroką gamę dużych pojemników z płynami. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim informacjami zawartymi na etykiecie. Jeżeli dbamy o zdrowie, to w tym przypadku cena powinna być drugorzędnym kryterium. Należy być pewnym, że płyn nie wysuszy rąk, a wręcz przeciwnie nawilży je i zmiękczy bez zgubnego wpływu na pH skóry. Gwarantem skutecznej pielęgnacji skóry są naturalne produkty z dodatkiem wyciągu z oleju konopnego, soku z winogron, aloesu lub dzikiej róży.