Kiedy chcemy wymienić sprzęt komputerowy w firmie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dane na naszym dysku.
Musimy je trwale usunąć, można to zrobić za pomocą oprogramowania które będzie nadpisywało dane, lub też możemy usunąć je fizycznie przykładowo za pomocą wiertarki. Dysk twardy działa prawie tak samo, jak odtwarzacz płyt. Dane są przechowywane w blokach na aluminiowej, ceramicznej lub szklanej płycie talerzu, który wygląda jak płyta CD. Talerz jest wyśrodkowany na wrzecionie, które kontroluje jego obrót igła używa prądu elektrycznego do odczytu i zapisu danych. Siłownik i inne komponenty elektroniczne kontrolują całą operację. Jednak coraz częściej wykorzystywane są dyski SSD, które działają podobnie jak różne pamięci masowe. W tym przypadku trwałe uszkodzenie danych łatwo można wykonać mechanicznie. Wiele z nich ma wbudowane szyfrowanie, co oznacza, że płytka drukowana napędu jest niezbędna do dekodowania wszystkiego, co jest zapisane w układzie pamięci.
W przypadku dysków mechanicznych na powierzchni dysku można wykonać głęboką rysę, dzięki czemu odczyt będzie niemożliwy.
Zapis i odczyt na dysku HDD, wygląda podobnie jak w przypadku płyty gramofonowej według ścieżek. Dlatego też rysę trzeba wykonać od środka do obrzeża, wówczas odczyt jakichkolwiek danych nie będzie możliwy. Można uszkodzić talerz w taki sposób aby został odkształcony, przykładowo przez uderzenie młotkiem. Można także dysk przewiercić, co także będzie skutecznym sposobem trwałego usunięcia danych. Największą pewność daje użycie kwasu na talerzach, wówczas cała powierzchnia zostaje uszkodzona. Dysk twardy można także wrzucić do pieca dzięki temu talerze ulegną odkształceniu, dzięki temu odczyt danych będzie niemożliwy. Ogólnie istnieje wiele sposobów trwałego uszkodzenia dysków twardych, jeżeli chcemy mieć pewność że dane nie zostaną wykorzystane powinniśmy oddać nasze nośniki do specjalistów. Specjalistyczne firm, które wykonują niszczenie dysków twardych, będą mogły dać nam gwarancję, że nikt nie odczyta i skopiuje naszych danych.