Instalacja paneli słonecznych w domach lub budynkach komercyjnych pomaga zmniejszyć zależność od lokalnego dostawcy energii elektrycznej.
Zamiast kupować drogą energię elektryczną z głównej sieci, panele fotowoltaiczne wytwarzają tanią, ekologiczną i odnawialną energię, która zasila z powodzeniem budynki mieszkalne i komercyjne, a tym samym pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Ważną korzyścią płynącą z przejścia na energię słoneczną jest generowanie większej ilości energii niż zużywa lub potrzebuje przeciętny konsument w danym momencie. Sprzedawca energii elektrycznej może zaoferować taryfę gwarantowaną za nadwyżkę energii słonecznej, którą można wyeksportować do lokalnego zakładu energetycznego w godzinach szczytu, zwłaszcza gdy ceny są najwyższe. Jest on zaliczany na rachunki właścicieli, co jeszcze bardziej obniża koszty energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne są jednym z głównych systemów energii odnawialnej, które są zwykle dotowane przez różne rządy poprzez dofinansowanie, takie jak między innymi ulgi podatkowe. Dopłata finansowa do paneli fotowoltaicznych sprawia, że panele słoneczne są inteligentną alternatywą inwestycyjną dla każdego zainteresowanego takim poborem energii. Ilość energii, którą można zaoszczędzić, zależy od wielkości macierzy, pojemności systemu pamięci masowej, pór roku, miejsca zamieszkania i dostępnej ilości światła słonecznego. Przejście na energię słoneczną zapewnia pewien stopień niezależności od ekstremalnych warunków pogodowych. W przypadkach, gdy obfite opady śniegu i silne wiatry spowodują uszkodzenie linii energetycznych lub gdy piorun uderzy w słupy energetyczne i transformatory, osoby, które wybrały rozwiązanie takie jak fotowoltaika Gorzów Wielkopolski, pozostają bezpieczni i nadal wytwarzają energię na swój użytek. Panele fotowoltaiczne są niezawodnym i aktualnym rozwiązaniem zapotrzebowania na energię w godzinach szczytu, zwłaszcza w gorące letnie miesiące, kiedy zapotrzebowanie na energię jest wysokie, ponieważ schładzamy pomieszczenia zarówno mieszkalne, jak i komercyjne. Koszty eksploatacji i konserwacji paneli fotowoltaicznych są stosunkowo niższe w porównaniu z kosztami innych alternatywnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne nie mają mechanicznie ruchomych części, z wyjątkiem rzadkich przypadków, takich jak mechaniczne podstawy śledzące słońce.
Dzięki temu są narażone na mniej uszkodzeń i wymagają mniej konserwacji i napraw niż inne systemy energii odnawialnej. Szklane panele słoneczne są stosunkowo delikatne, ale mają nietłukące się szkło hartowane z elastycznym podłożem chroniącym ogniwa.
Szkło chroni przed trudnymi warunkami klimatycznymi i może wytrzymać nawet burze gradowe. Większość producentów oferuje wieloletnią gwarancję, która może wynosić nawet 25 lat na panele, a instalatorzy są również ubezpieczeni. Nie ma kosztów konserwacji i czyszczenia. Producenci zapewniają szczegółowe instrukcje i podręczniki użytkownika dotyczące podstawowej obsługi ich urządzeń i okablowania, a firmy instalacyjne oferują również umowy serwisowe. Systemy fotowoltaiczne działają inaczej niż termiczne. Solarne systemy faktycznie generują darmową energię elektryczną, podczas gdy panele fotowoltaiczne dodatkowo ogrzewają wodę. Słoneczne systemy fotowoltaiczne wymagają światła dziennego, ale sprawdzą się nie tylko w dni, kiedy świeci słońce. Wszystko, czego potrzebujesz, to światło, aby wytworzyć energię, więc chociaż skuteczność panelu fotowoltaicznego będzie mniejsza, gdy słońce będzie zasłonięte chmurami, nadal będzie generować energię elektryczną. Również ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę skłania wiele osób do skorzystania z takich rozwiązań. Wykorzystanie energii słonecznej pomaga obniżyć rachunki za prąd, ponieważ część zużywanej energii jest wytwarzana samodzielnie. Niektóre systemy fotowoltaiczne mogą generować nawet 40 procent energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku. Kolejną zaletą ogniw słonecznych jest to, że są one przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wymaga paliwa, a tym samym nie powoduje zanieczyszczenia powietrza, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które emitują węgiel.