Znasz to uczucie, kiedy rozpoczynasz nową pracę i pierwszego dnia … właściwie to nie wiesz co ze sobą zrobić? Na którą godzinę stawić się w firmie, na które wjechać piętro, które biurko zając i gdzie właściwie jest Twój przełożony? Jeśli tak, to znaczy, że firma, w której Ci się to przytrafiło niekoniecznie przykłada się do onboarding’u. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym w zasadzie jest onboarding, jak powinien wyglądać i dlaczego jest ważny, to musisz przeczytać ten artykuł.
Czym właściwie jest onboarding?
Onboarding pochodzi z języka angielskiego, konkretnie od słów „on board” oznaczających „na pokładzie”. Nie ciężko się więc domyśleć, że to po prostu przygotowanie pracownika do objęcia nowej roli w nowej organizacji. Mówiąc dokładniej to profesjonalny i usystematyzowany proces służący do adaptacji nowych członków firmy. Proces ten obejmuje zapoznanie nowego pracownika z jego otoczeniem i umożliwienie mu nawiązania kontaktów zawodowych w jak najbardziej sprzyjającej atmosferze.
Zobacz także: Szkolenia menedżerskie dla firm
Jak wygląda książkowy proces?
Warto na wstępie zaznaczyć, że proces onboarding’u nie rozpoczyna się z chwilą przyjścia do biura nowej osoby, a nieco wcześniej – od chwili przyjęcia przez Kandydata oferty pracy. Dobrze odbieraną praktyką jest więc rozpoczęcie komunikacji z nowym pracownikiem zanim,dzięki własnym staraniom,uda mu się dotrzeć do biura w pierwszym dniu jego pracy. Dobrze jest poinformować Kandydata, jak ten pierwszy dzień będzie wyglądał, gdzie ma się udać po przyjściu do biura oraz oczywiście na którą godzinę ma się stawić 🙂 W komunikacji warto również zawrzeć informacje, które pozwolą mu przybliżyć wartości i misję firmy, a także rozwieją wątpliwości np. na temat oczekiwanego dress code’u.
Czym właściwie jest onboarding z perspektywy nowego pracownika i czego powinien się z niego dowiedzieć:
-
powinien dokładnie poznać historię i strategię organizacji, jej misję, wizję oraz cele, jakie firma stawia sobie na najbliższe lata,
-
strukturę organizacyjną oraz umiejscowienie w tej strukturze swojego stanowiska,
-
firmowe procedury i zasady dotyczące np. obiegu dokumentów, zgłaszania urlopów, rozliczania nadgodzin,
-
szczegółowy zakres swoich obowiązków, możliwości rozwoju i awansu,
-
obsługę sprzętu firmowego (szczególnie ekspresu do kawy :)).
Pewnie zastanawiasz się kto przeprowadza onboarding w firmie? Wszystko zależy od jej wielkości i specyfiki. W dużych organizacjach i korporacjach za ten proces odpowiada dział HR. W firmach, w których działu HR nie ma, lub jest bardzo okrojony, najczęściej jest to bezpośredni przełożony danej osoby lub doświadczony członek zespołu. Sytuacja idealna to taka, w której w procesie onboarding’u uczestniczą osoby z różnych departamentów w firmie. Specjalista ds. HR odpowiada np. za przedstawienie zagadnień związanych ze strukturą czy wartościami organizacji, o obiegu dokumentów opowie nam pracownik działu Administracji, a szczegółową procedurę korzystania z firmowego laptopa przedstawi pracownik IT.
Nie zapomnij o gadżetach!
Miłym akcentem zwieńczającym pierwszy dzień w pracy jest otrzymanie tzw. welcome packu – kilku gadżetów, które ułatwią zatrudnionej osobie pierwsze dni w nowej pracy i pozwolą poczuć się szybciej faktyczną częścią firmy. Zazwyczaj są to rzeczy, które przydadzą się w pracy (notes,długopis, kalendarz), firmowa koszulka czy przekąski, które pomogą przetrwać wyczerpujący pierwszy dzień 🙂 Cenionym pomysłem, jest też przygotowanie przewodnika, mapki biura, która pomoże w odnalezieniu właściwej sali konferencyjnej czy podpowie, gdzie znajduje się np. Departament HR.
Dlaczego onboardig ma takie znaczenie?
Oto kilka statystyk i faktów, które pozwolą odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego dobrze przeprowadzony program onboardingowy jest tak ważny w kontekście każdej organizacji, bez względu na jej wielkość, charakter czy branżę w jakiej działa.
- Według raportu International Business Report firmy Grand Thornton 60% dużych i średnich firm w Polsce ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
- Według badań Wynhurst Group w ciągu pierwszych 45 dni od rozpoczęcia zatrudnienia występuje 22% rotacja pracowników. 50% osób decyduje się na odejście z firmy w ciągu pierwszych 4 miesięcy pracy.
- Nawet 91% pracowników pozostaje w firmie dłużej, kiedy na początku ich pracy uczestniczą w dobrze poprowadzonym onboardingu.
Inne ciekawe treści:
Jak wybrać firmy od deratyzowania?
Świetne porady biznesowe dla przedsiębiorców zajmujących się inteligentnym domem
Czy boisz się zakupów samochodowych? Sprawdź te wskazówki
Oto kilka porad dotyczących komputerów stacjonarnych
Chcesz sam zabrać się za remont instalacji wodnej?
Przydatne wskazówki dotyczące baseballu, które są łatwe do naśladowania